Hukuksal Bakış - FORUM
Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - Yazdırılabilir Versiyon

+- Hukuksal Bakış - FORUM (http://hukuksalbakis.com/form)
+-- Forum: Forum Yardımı ve Duyurular (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Hukuksal Tartışmalar (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Konu: Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme (/showthread.php?tid=647)


Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - Fatih TÜRK - 06-15-2010 08:54 AM

Müvekkil bir trafik kazasında taksirle ölüme sebebiyet verrmekten yargılanmaktadır. Müvekkil kaza akabinde mağdur yakınları ile araya aracı da sokarak defalarca kez görüşme talebinde bulunmuş ise de mağdur yakınları olumsuz cevap vermişlerdir. Görülen ceza davasında müvekkillerin kendileri ile görüşmek isteyip istemediğini mağdur yakınlarına mahkemenin sorması üzerine ise mağdur yakını gerçeğe aykırı beyanda bulunarak böyle bir talebin olmadığını ifade etmiştir.

Sorum şu, bu durumun müvekkilin alacağı cezayı etkileme ihtmali söz konusu mudur? Tanık dinleterek görüşme talebinde bulunduğumuzu ifade etmemizin lehimize bir durum oluşturması söz konusu mudur?


RE: Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - Av. Murat OĞAN - 06-15-2010 11:00 AM

ceza davasına hiç bir etkisi olmaz ama açılacak olan manevi tazminat davasında etkisi olabilir.


RE: Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - Fatih TÜRK - 06-15-2010 11:25 AM

Bende öyle düşünüyorum. Ama müvekkil aradı ve bir davada hakim cezayı ertelleyeceğine sırf bu sebeple para cezası vermiş mi, hükmün açıklanmasını geri bırakamamış mı? bişeyler bişeyler....


RE: Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - Av. Murat OĞAN - 06-15-2010 11:43 AM

ertelemenin şartları belli, hükmün açıklanmasının geri bırakılması şartları da belli, bunların içinde mağdurun yakınları ile ilgilenme gibi herhangi bir koşul yok, ancak etki etse etse hakimin 1/6 lık takdiri indirim sebebine etki edebilir, müvekkil bu her şeyi der anlıycağın...


RE: Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - Ramazan Ural - 06-15-2010 12:35 PM

futbol konusunda oğan kardeşimle aynı görüşleri paylaşmasam da bu başlık altındaki açıklamalarına aynen katılıyorum
sevgiler...


RE: Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - İlyas ÖZKAN - 06-15-2010 02:22 PM

Taksirle ölüme sebebiyet vermek uzlaşma kapsamında bir suç değil ancak,suç işlemede bir kasıt olmadığı için sanığın mağdur yakınları ile görüşme çabası olaydan duyduğu derin üzüntü ve pişmanlığı göstermektedir.Bu durum suçun niteliğini ve cezanın miktarını çok fazla etkilemese de sanık lehine vicdani kanaat oluşmasında etkilidir.Sadece sanık lehine uygulanan 1/6 takdiri indirim sebebinden öte bence erteleme ve HAGB gibi seçeneklerin uygulanmasında etken olabilir.


RE: Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - Fatih TÜRK - 06-15-2010 03:10 PM

Bende sadece HAGB'ye tesir edebileceğini düşünüyorum esasen. Vicdani kanaat açısından belki diğer hususları da etkileyebiliyor.
Şöyle ki HAGB de mağdurun zararının giderilmesi meselesi var. Müvekkil mağdur yakınları ile görüşüp anlaşp zararlarını gidermeyi düşünmüş ve fakat mağdur yakınları görüşme taleplerini redderek direkt olarak tazminat davası yoluna gitmişlerdir.


RE: Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme - Av. Murat OĞAN - 06-15-2010 03:27 PM

o zaman sen de diyceksin ki biz mağdurun zararlarını karşılamak istedik ancak karşı taraf kabul etmedi veyahut da zararların karşılanması için tevdii mahalli mahkemeden istenebilir mi? benim de kafama takıldı, sen istiyosun ama karşı taraf kabul etmiyorsa zararları ne olacak? müvekkillinin hagb hükümlerinden faydalandırmaak istiyosun ama sadece karşı taraf zararların karşılanmasını kabul etmediği için ceza alması da biraz saçma olur, vardır elbet bi çözümü